ÖVRIGT / Speglar / Pigtittare 2553191
*
nr 255 3191
Pigtittare
Alm
Utrop:
400 kr
Såld:
300 kr
Sista tid för bud online:
måndag 4 augusti 2003
kl 16:00:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
3/8 17:06:45
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Träslag; Alm
Breda årsringar i gult eller gulrött träslag. Populärt och vanligt under Karl Johanstiden som möbelvirke.
Träslag; Almrot
Från almens rotansvällning.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Sven Palmqvist (1906-1984)
Konstnär, huvudsakligen verksam vid Orrefors. Kanske mest känd för "Kraka", "Fuga" och "Ravenna"
Carl Malmsten (1888-1972)
Svensk inredningsarkitekt, möbelarkitekt och professor
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: alm lådspegel pigtittare rakspegel spegel speglar
-
4121 Spegel
102x70, nutida
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:51
-
3057 Spegel
136x96, nutida
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:05
-
5066 Spegel
71x38cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:19
-
5067 Spegel
Gustaviansk stil, 51x61cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:45
-
1019 Spegel
Sengustaviansk, Förgylld, 78x42 cm
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:58
-
4181 Spegel
Teak, 1950/60-tal, 73x40 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:27
*
Pigtittare
nr 255 3191
Pigtittare
Alm
Utrop: | 400 kr |
---|---|
Såld: | 300 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 4 augusti 2003 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
3/8 17:06:45 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Träslag; Alm
Breda årsringar i gult eller gulrött träslag. Populärt och vanligt under Karl Johanstiden som möbelvirke.
Träslag; Almrot
Från almens rotansvällning.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Sven Palmqvist (1906-1984)
Konstnär, huvudsakligen verksam vid Orrefors. Kanske mest känd för "Kraka", "Fuga" och "Ravenna"
Carl Malmsten (1888-1972)
Svensk inredningsarkitekt, möbelarkitekt och professor
Breda årsringar i gult eller gulrött träslag. Populärt och vanligt under Karl Johanstiden som möbelvirke.
Träslag; Almrot
Från almens rotansvällning.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Sven Palmqvist (1906-1984)
Konstnär, huvudsakligen verksam vid Orrefors. Kanske mest känd för "Kraka", "Fuga" och "Ravenna"
Carl Malmsten (1888-1972)
Svensk inredningsarkitekt, möbelarkitekt och professor
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: alm lådspegel pigtittare rakspegel spegel speglar
-
4121 Spegel
102x70, nutida
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:51 -
3057 Spegel
136x96, nutida
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:05 -
5066 Spegel
71x38cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:19
-
5067 Spegel
Gustaviansk stil, 51x61cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:45 -
1019 Spegel
Sengustaviansk, Förgylld, 78x42 cm
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:58 -
4181 Spegel
Teak, 1950/60-tal, 73x40 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:27